top of page

KAPLE ČVUT • PRAHA, DEJVICE • FA ČVUT, ATELIER PATA+PORTYKOVÁ, 2012/2013

Kaple je navržena na nevyužívané travnaté ploše před budovou Fakulty stavební ČVUT a je osazena tak, aby nenarušovala stávající urbanismus a přirozeně doplňovala kampus a koncept Engelova zeleného pásu. 

Stávající parkové cesty jsou zachovány a vzrostlá zeleň je rozšířena o jabloňový park (jabloň = strom poznání) s vodním prvkem (voda = symbol očištění). Hlavní myšlenkou parku je intimita a relaxace, a to jak pro věřící, tak i pro studenty kampusu, proto je plocha parku oddělena terénními vlnami od rušnějších užívaných cest.

Stavba pracuje s kontrastem dvou protilehlých fasád - "těžké" vstupní fasády a "lehké" vitráže fasády za oltářem. Tyto fasády jsou propojeny pláštěm z oxidované mědi, který barevností a materiálem pomáhá kapli zapadnout do okolní zástavby.

Interiér pracuje se symbolikou a působením světla a stínu. Návštěvník (věřící) vstupuje do chodby osvětlené pouze úzkým dlouhým světlíkem, jež vede návštěvníka skrze sevřenou "tmu" chodby do "světla" vzdušného sakrálního prostoru. Sakrální prostor je bohatě prosvětlen fasádou s vitráží a svým prostorovým uspořádáním umožňuje uživatelskou variabilitu. Pro zdůraznění vertikality prostoru je přiznána nosná rámová konstrukce stavby. Profánní část stavby je rozdělena chodbou s konstrukcí světlíku na dvě funkční hmoty. V jedné se nachází veškeré místnosti pro potřebu kněze, zázemí a zpovědnice a v druhé z nich, přístupné skrze skládací stěnu, jsou obsaženy místnosti pro potřeby místního společenství věřících. (Pro vizualizace je použita vitráž z referenční stavby - Stauffer Chapel, Pepperdine University.)

​Projekt byl prezentován v rámci výstavy "Kaple pro ČVUT?" v Národní technické knihovně. >>>

bottom of page